- today
- label Akwarystyka słodkowodna
- favorite 0 likes
- remove_red_eye 941 views
- comment 0 comments

Ze względu na możliwość wystąpienia glonów po założeniu akwarium nie zaleca się podawania nawozów płynnych. Substancje odżywcze rośliny pobiorą z podłoża, wyjątkiem jest tu potas. Rośliny nie są w stanie pobrać go z podłoża przez system korzeniowy, a jedynie z kolumny wody, dlatego też przez pierwsze 3 tygodnie do wody podajemy sam potas (np. Aquapotas firmy Aquabotanique). Bez potasu stracimy część roślin, a zbiornik będzie przez to dojrzewał dłużej i z większymi problemami.
Po ok. 3 tygodniach (chyba że rośliny wcześniej będą sygnalizowały duże niedobory) zaczynamy podawać nawozy mikro i makroelementowe w ilościach 1⁄2 zalecanej dawki – na początku lepiej dać za mało niż za dużo i w ten sposób ustrzec się glonów. Oczywiście nie przestajemy podawać potasu, który sprawi, że nasze rośliny staną się większe, mocniejsze i bardziej ochoczo będą podchodzić do zjawiska fotosyntezy.
Jeżeli wszystko zrobimy jak powyżej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w naszym zbiorniku nie pojawią się glony, a jedynymi czynnościami, jakie pozostaną do wykonania, będą karmienie rybek i przycinanie roślin.
Warto również pamiętać:
o wykonywaniu testów wody, których wyniki obrazują stan zbiornika w danej chwili. Testy, które warto mieć i są niezbędne w prowadzeniu tego typu akwarium, to Ph, Kh/Gh, NO3 i PO4. Testy zawsze warto wykonywać podczas cyklicznych podmian i na ich podstawie podawać odpowiednie dawki nawozów.
Jeżeli chodzi o prawidłowe wskazania (po czasie dojrzewania), to na początku swojej przygody z akwarystyką roślinną warto dążyć do wskazań NO3 na poziomie 15-20 ppm, PO4 na poziomie 0.2 ppm, pH około 6.Jeżeli wszystko zrobimy jak powyżej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w naszym zbiorniku nie pojawią się glony, a jedynymi czynnościami, jakie pozostaną do wykonania, będą karmienie rybek i przycinanie roślin.
Warto również pamiętać o wykonywaniu testów wody, których wyniki obrazują stan zbiornika w danej chwili. Testy, które warto mieć i są niezbędne w prowadzeniu tego typu akwarium, to Ph, Kh/Gh, NO3 i PO4. Testy zawsze warto wykonywać podczas cyklicznych podmian i na ich podstawie podawać odpowiednie dawki nawozów.
Jeżeli chodzi o prawidłowe wskazania (po czasie dojrzewania), to na początku swojej przygody z akwarystyką roślinną warto dążyć do wskazań NO3 na poziomie 15-20 ppm, PO4 na poziomie 0.2 ppm, pH około 6.8.
BARDZO WAŻNE Oświetlanie akwarium zaczynamy od 5h dziennie i wydłużamy je o 1h tygodniowo, co pozwoli nam uniknąć glonów. Postępujemy tak aż do momentu osiągnięcia 10h dziennie.
Comments (0)