- today
- perm_identity Aquario
- label Oczko wodne
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 235 odwiedzin
- comment 0 komentarzy
Zadbane, estetycznie zaaranżowane oczko wodne otoczone roślinami i pokryte efektownymi liliami wodnymi to marzenie wielu właścicieli ogrodu. Ten element dekoracji pozwala nie tylko stworzyć wspaniałą strefę relaksu imitującą naturę, ale także być okazją do odnalezienia nowej pasji. Pracy nad oczkiem wodnym z pewnością nie zabraknie, szczególnie w okresie jesiennym, kiedy to należy przygotować je na zimę. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Dlaczego trzeba odpowiednio przygotować oczko wodne przed zimą?
Spadające liście to zmora każdego właściciela ogrodu i, choć nieziemsko wyglądają jesienią, tworząc wielobarwną kołderkę na podłożu, w przypadku oczka wodnego należy szybko je usunąć. Butwienie liści sprawia, że w wodzie pojawia się nieestetyczny osad, którego często trudno jest się pozbyć. Jesień to również pierwsze poranne przymrozki, przed którymi należy zdążyć z przygotowaniem oczka na zimę. Temperatura poniżej 0 stopni Celsjusza bez odpowiednich czynności zabezpieczających oczko wodne może być niebezpieczna dla żyjących w naszym ogrodowym stawie roślin i ryb. Dlatego nie warto zwlekać z przygotowaniem oczka wodnego na ostatnią chwilę.
Jak zabezpieczyć oczko wodne na zimę?
Jesienne porządkowe prace rozpoczynamy od oczyszczenia wody z resztek liści, pożywienia czy odchodów ryb. Warto użyć do tego dedykowanych siatek do oczka wodnego, które znajdziesz w naszym sklepie. Oczyszczanie wody bez tego akcesorium może być niewygodne i mało skuteczne. Siatka posłuży także do odławiania ryb, które nie mogą pozostać w oczku w czasie porządków. Należy przenieść je do zastępczych pojemników, które zostawisz w chłodnym pomieszczeniu. Aby starannie oczyścić każdy zakamarek oczka wodnego, należy pozbyć się z niego ok. ⅔ wody. Obniżony poziom wody pozwala pozbyć się glonów i mułu z dna, a czynność tę z pewnością ułatwi zastosowanie specjalistycznego odkurzacza do oczka wodnego. Ten dostępny w Aquario nie tylko sprawdzi się do czyszczenia zbiornika, lecz dzięki specjalnym nakładkom sprosta także innym zadaniom, które wykonywane są w ogrodzie. Jesienne porządki to również okazja do przycięcia silnie zrośniętych roślin, tak aby na wiosnę mogły na nowo stać się zielone i bujne.
Jak dbać o ryby w oczku wodnym w zimie?
Większe ogrodowe stawy pozwalają na przezimowanie ryb w wodzie. Gdy głębokość przekracza 100 cm, mogą one przebywać na dnie zbiornika, gdzie temperatura będzie dodatnia. Zostawiając ryby w oczku na zimę, musisz jednak pamiętać, że w czasie tej pory roku nie można ich karmić. Dlaczego? W temperaturze poniżej 12 stopni Celsjusza ryby przestają trawić pokarm, a resztki niestrawionego jedzenia pogarszałyby jakość wody. Przed zimą, w okresie jesiennym, należy szczególną uwagę poświęcić kwestii żywienia ryb i dodatkowo je suplementować.
Jakie urządzenia można zostawić w oczku wodnym na zimę?
Zaleca się, aby na zimę w oczku wodnym zostawić napowietrzacz, który zadba o utrzymanie prawidłowej równowagi biologicznej w zbiorniku. Aby nie zaszkodzić zimującym na dnie oczka rybom, warto umieścić to urządzenie nie głębiej niż 20 cm pod powierzchnią wody. Dzięki temu nie będzie dochodzić do mieszania temperatur wody.
Na zimę warto zapobiegać zamarzaniu tafli wody, w czym może pomóc niewielki pływający przedmiot - np. piłeczka czy brzęczek.
Jeśli ozdobą Twojego oczka jest fontanna albo kaskada, możesz na czas zimowy pozostawić w wodzie zasilające je pompy. Należy jednak pamiętać, że takie urządzenia nie mogą znajdować się przy tafli wody, gdyż mogą tam zamarznąć.
Zima, szczególna mroźna i długa, to czas, kiedy oczko wodne i żyjąca w nim fauna i flora stara się przetrwać. Zimowanie z happy endem możliwe jest jedynie w sytuacji, gdy przygotujesz swój domowy staw przed pierwszymi przymrozkami, czyli najpóźniej w listopadzie. Akcesoria, które ułatwią Ci jesienne porządki, znajdziesz w naszym sklepie w zakładce „Oczko wodne”.
Komentarze (0)