Zaloguj się

Jesteś nowym użytkownikiem?

Ustawienia

Ślimaki w akwarium – najpopularniejsze gatunki

Myśląc o mieszkańcach akwarium, przed oczami z pewnością masz wielobarwne, okazałe gatunki ryb. Nie chcemy zmieniać tego wizerunku, który jest jak najbardziej trafny, lecz zależy nam, aby pokazać Ci, co do zaoferowania mają różne rodzaje ślimaków w akwarium. Omawiamy najpopularniejsze gatunki — ich wygląd, wymagania oraz to, jaką rolę mogą odgrywać w stworzonym przez Ciebie zbiorniku. 

Ślimaki — dlaczego warto umieścić je w akwarium?

Choć w naturze często myślmy o ślimakach jako szkodnikach, które zjadają nasze plony w przydomowych ogródkach, w akwarium ich rola bywa godna pochwały. Dlaczego? Użyteczne ślimaki akwariowe skutecznie oczyszczają wodę z zanieczyszczeń organicznych, usuwając resztki pokarmu oraz niwelując strefy beztlenowe. Ich codzienna praca zapewnia odpowiednią równowagę biologiczną w zbiorniku i to w zupełnie naturalny i bezpieczny dla ryb sposób. Ślimaki w akwarium nie tylko wyręczają akwarystę w jego obowiązkach, ale również same w sobie są ciekawymi osobnikami, które uatrakcyjniają zbiornik. 

Ślimaki w akwarium jako niemile widziany gość

Oczywiście nie każdy gatunek ślimaka w akwarium będzie mile widzianym mieszkańcem — zatoczki, rozdętki i błotniarki to szkodniki, których z pewnością nie zaprosisz do akwarium celowo. Te małe gatunki ślimaków rozmnażają się w niekontrolowany sposób i lubują się w zjadaniu roślinek, a także produkują dużo odchodów, które osiadają na dnie. Zbiornik z takimi mieszkańcami z pewnością nie będzie powodem do dumy i bezpiecznym miejscem dla innych osobników zamieszkałych akwarium. 

Najczęściej występujące gatunki ślimaków akwariowych

Ślimak helenka

Łacińska nazwa tego popularnego gatunku ślimaka akwariowego to Anentome helena. Pochodzący z Azji mięczak osiąga ok. 2 cm długości, dlatego może być hodowany również w mniejszych zbiornikach. Jego wygląd nie jest zanadto spektakularny (skorupa helenki jest w kolorze beżowym i żółtym w czarno-brązowe pasy), lecz zadanie, jakie ma do wykonania ten gatunek ślimaka akwariowego, bywa nieocenione. Helenka to skuteczny pogromca niechcianych w akwarium mniejszych ślimaków oraz resztek martwych zwierząt, które mogą zanieczyszczać zbiornik, a w konsekwencji prowadzić nawet do powstania pierwotniaków. Niestety, helenki nie radzą sobie z usuwaniem glonów, co jednak nie powinno przekreślać szans na wybranie właśnie tego gatunku. 

Umieszczając je w zbiorniku, należy kierować się zasadą, aby jeden ślimak helenka był obecny na 10 litrów pojemności akwarium. 

Ślimak świderek

Świderek to gatunek ślimaka akwariowego pochodzący z Azji, gdzie w naturze występuje w Chinach, Japonii, Wietnamie, Tajlandii i Laosie. Ślimak świderek wyglądem przypomina swojego krewnego, ślimaka żółtego, ale jest większy i ma ciemniejszą skorupę. Ślimaki te są często hodowane w akwariach, gdzie żywią się algami, glonami, liśćmi i innymi roślinami wodnymi, często przebywając zakopane w podłożu. Ślimaki świderki docenione są przez akwarystów jako skuteczny filtr, ponieważ są w stanie pochłaniać duże ilości zanieczyszczeń i szkodliwych bakterii. Uwielbiając spędzać czas w podłożu, znajduje się blisko tafli tylko w sytuacjach, gdy woda wymaga natychmiastowej podmiany, co bywa wartościową wskazówką dla akwarystów. Ten rodzaj ślimaka do akwarium bywa kłopotliwy ze względu na łatwość rozmnażania, co często ma miejsce w wyniku ich przekarmiania. 

Ślimaki czyszczące akwarium z glonów

Glony to prawdziwa zmora każdego akwarysty. Osadzające się na dnie, dekoracjach czy szybach akwarium zielone algi nie tylko niszczą ekosystem w zbiorniku, ale także sprawiają, że akwarium wygląda na zaniedbane, a często nawet ma nieprzyjemny zapach. Oprócz środków na glony, które pomogą Ci oczyścić wodę, możesz liczyć na wsparcie małych pomocników, czyli ślimaków akwariowych skutecznie usuwających szkodliwe algi. 

Najpopularniejsi pogromcy glonów wśród ślimaków akwariowych to: 

Military helmet

Military helmet to odpowiedź na pytanie, jakie ślimaki do akwarium skutecznie usuną glony. Ten rodzaj mięczaka to prawdziwy pogromca glonów, który przez całą dobę skupiony jest na tym odpowiedzialnym zadaniu, rzadko opuszczając swoją czarną skorupę. Jedyną wadą tego pożytecznego ślimaka jest trudność w usuwaniu jego jaj, które zalegają na dekoracjach i kamieniach w akwarium. Nie wykluwają się z nich młode ślimaki, lecz psują wygląd zbiornika i mogą przysporzyć akwaryście dość sporo problemów. 

Neritina zebra

Ten ślimak akwariowy to mniej popularny pogromca glonów, lecz równie skuteczny co military helmet. Tak samo jak w przypadku wcześniej opisywanego gatunku, składane w wodzie jaja wyglądają nieestetycznie i trudno je usunąć. Ślimak ten skutecznie usuwa glony z dekoracji i szyb akwarium, nie niszczy podłoża i raczej nie rzuca się w oczy, pełniąc funkcję oczyszczającą, a nie reprezentacyjną w akwarium. 

Inne rodzaje ślimaków w akwarium

W akwarystyce spotkasz się jeszcze z innymi gatunkami ślimaków — nam zależało, aby szczegółowo opisać te najpopularniejsze i najbardziej… pracowite. Oprócz nich akwaryści chętnie sięgają po gatunki bardziej okazałe, których obecność w zbiorniku ogranicza się jednak do efektu wizualnego. 

Tylomelania 

Ten rodzaj ślimaka akwariowego pochodzi z terenów Azji Południowej i jest popularnym dodatkiem do ryb akwariowych. Tylomelania ma złotawą lub brązową skorupę, która wykazuje wyraźne skręcone linie. Te ślimaki są większe niż większość innych ślimaków akwariowych, osiągając długość nawet do 12 cm. Choć w akwarium pełnią funkcję dekoracyjną, chętnie żywią się glonami, choć raczej nie sprawdzą się jako ich pogromcy. Ze względu na większe rozmiary powinny być hodowane w akwariach o pojemności ponad 60 litrów, w przejrzystej wodzie o temperaturze od 25 do 28°C. 

Brotia herculea

Brotia herculea to ślimak akwariowy, który występuje naturalnie w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Gwinei Równikowej. Najpopularniejsza odmiana ma lekko kolczastą muszlę w kolorze białym, dlatego ślimaki te potocznie nazywa się herkulesami. Zwierzęta te są względnie łatwe w hodowli, chociaż należy pamiętać, aby zapewnić im odpowiednie warunki takie jak dobra filtracja, czyste i odpowiednio przygotowane jedzenie oraz niski poziom amoniaku i nitratów. Najlepiej czuje się na dnie akwarium, co sprawia, że może wykopywać delikatniejsze roślinki z podłoża. 

Podsumowując, ślimaki w akwarium są ciekawymi i łatwymi w utrzymaniu stworzeniami, a przy tym użytecznymi członkami ekosystemu akwarium, ponieważ są świetnymi recyklerami i pomagają utrzymać zbiornik w czystości. Nie trzeba kupować dla nich specjalnego pożywienia, gdyż żywią się tym, co dostępne jest w akwarium, będąc niezwykle pożytecznym pomocnikiem nie tylko dla początkujących akwarystów, ale także tych, którzy nie lubią spędzać wiele czasu na czyszczeniu dna czy szyb.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Ładowanie...